top of page
tekstil_digital_baski_nemlendirme.webp

Tekstil Dijital Baskı Nemlendirme

Ortam nem ve ısı değeri dijital baskı işleminde neden hayati öneme sahiptir?

Dijital Baskı Makinesi üreticileri , mürekkep imal eden firmalar ve litaratürler ideal baskı ortamı parametrelerini aşağıdaki şekilde tanımlamışlardır.


Ortam Sıcaklığı 21-23 C Derece
Ortam Nem Değeri % 50-55 RH Bağıl Nem

Düşük nem değerlerinde yaşanan problemler
Dijital Baskı Makinesi kullanan işletmeler tavsiye edilen ısı değerini elde etmek ve stabil olmasını sağlamak için klima sistemleri tesis etmek zorundadır. Klimalar ideal ortam ısısını 21-23 derece de sabit tutarken havanın nemini alarak kurumasına neden olurlar. Nemini kaybeden kuru hava mürekkebin kurumasına ve kafalarda sıkça yaşanan tıkanmalara neden olur. Arıza ve servis bakım maliyetleri artar. Baskı Kalitesinde gözle görülür kayıplar meydana geldiği gibi makine performansı ve iş verimliliği düşer.


Baskı kalitesinde artış, mürekkep tasarrufu, azalan maliyetler
Ortam nem değeri % 50-55 aralığında sabit tutulduğunda makine maksimum performans ile çalışırken, baskı kalitesi gözle görülür şekilde artar. Makine duruşları, arıza ve servis bakım masrafları önemli oranda azalır. Boyalar daha canlı ve parlak gözükür. Metrekare başına mürekkep tüketimi azalırken daha kaliteli baskı sonuçları elde edilir.


Kağıdın mekanik özellikleri, boyut değişimleri
Havadaki nem değeri kağıdın mekanik özellikleri üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptir. Katlanabilme özelliğinin yanısıra gerilme dayanımı, ve kopma dayanımı gibi özelliklerin korunması da önemlidir. % 50-55 nem ortamında kağıt en uygun gerilme ve kopma dayanımına sahiptir. Düşük nem içeriğine sahip kağıt katlama vs işlemler sırasında yırtılacaktır. Düşük nem değerlerinde gerçekleştirilen dijital baskı işleminde kağıt metre başına 1 ila 3 mm küçülecektir.


Personel ideal çalışma ortamı ve hijyen kriterleri
Üst ve alt solunum yollarının kurumasından kaynaklanan sorunların önlenmesi ile alerji ve astım nedenlerinin en aza indirgenmesi 20-24 C sıcaklık ve % 50-55 nem değerine sahip olan ortamda sağlanır. Sağlık problemleri ve özellikle gribal hastalıklar ciddi oranda azalır.Personel daha dinç ve enerjik olduğundan çalışma verimliliği artar.
Nemlendirme için ortama verilen saf su zerrecikleri Ultraviole Sistemi ile sterilize edildiğinden bakteri ve virüs barındırmaz. Dolayısıyla ortam ve basılı ürünler de hijyen kriterleri sağlanmış olur.

bottom of page