top of page
soguk_hava_deposu_nemlendirme.jpeg

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme

Meyve ve Sebzeler, hasat edildikten sonra da solunumları durmaz ve yaşamaya devam ederler. Bunun sonucunda evsafını kaybederek bozulurlar. Bu bozulmayı önlemek ve kaliteyi korumak için her ürüne özgü sıcaklık ve nem değerleri sağlanmalıdır.

Gıda maddelerinin özellikle sebze ve meyvelerin ağırlığı,kalitesi ve tazeliği soğuk odanın nem oranındaki değişiminden direkt olarak etkilenmektedir. Gıda maddelerinin kuruma (aşırı nem kaybetme) sebebiyle bozulmasına karşı en iyi önlem hava nem seviyelerini yeterli düzeyde tutmaktır.


Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Deposu Nemlendirme

Atmosfer Kontrollü Depo bu teknoloji de ulaşılan üst düzeylerden biri olarak tanımlanır. Sebze ve meyveler toplandıktan sonra da gelişimlerini sürdürürler. Havadan oksijen (O2) alır, ortama karbondioksit (CO2) verirler. Meyvenin bozulması, çürümesi bu sürecin sonucudur. Atmosfer kontrollü depoda meyve ve sebzenin gelişimlerini sürdüremeyecekleri bir atmosfer ortamı yaratılır. Bu ortam, oksijenin (O2) neredeyse yok edildiği, azotlu (N) bir ortamın oluşturulduğu, saklanan sebze ve meyveden üreyen zarar verici karbondioksit (CO2) ve etilenin (C2H4) emildiği, ideal ısı derecesinin sağlandığı bir ortamdır. Atmosfer kontrollü depoda yaşam durmakta, sürekli tazelik sağlanmaktadır.
Bu şartlarda da sebze ve meyvelerin nem kaybederek bozulmalarını önlemek için nemlendirme sistemi kesinlikle gereklidir.
Ultrason nemlendirme, soğuk hava depolarında, sıfır noktası altındaki ve civarındaki sıcaklıklar için mükemmel bir çözümdür. Bu teknoloji, yüksek frekanslı ses dalgalarıyla suyu çok küçük buhar zerreciklerine dönüştürür. Bu damlalar 2 mikron seviyesinde olduğundan yere doğru düşmez,ıslatmaz ve donmaz. Depo alanı içerisinde direkt buharlaşarak istenilen nem değerlerini sağlar.

Soğuk buhar üretimi, düşük enerji tüketimi,damlatma, ıslatma yapmaması
Ve kolay kurulum özelliği ile soğuk hava depolarında tercih edilmektedir.

bottom of page