Diğer Uygulama Alanları

Elektronik

Elektronik kart üretimi ve bilgisayar üretimi gibi alanlarda , ortam tozsuz stabil bir halde bulunması gerekir.

Ortamda olan statik elektrik ve toz oranları en düşük limitlerde kontrol edilmelidir.

Bu bileşenlerle savaşmada nemlendirme sistemleri önemli rol oynar. Bu sistemler ortamdakı tozu absorbe eder statik elektriği azaltır ve stabil bir üretim ortamı oluşturur.

 

Kağıt Üretim ve Depolama

Kağıt üretim tesislerinde, üretilen ve depolanan kağıdın kalitesini koruması ve belirli standartlara uygun şekilde üretilebilmesi için, üretim ortamı içerisindeki sıcaklık ve nemin hassas olarak sağlanması gerekmektedir. 

Yüksek basınçlı atomize nemlendirme sistemleri, kağıt üretim ve depolama tesislerinde, üretilen kağıdın boyutsal kararlılığın sağlanmasına, ortam içerisinde havada bulunan toz partiküllerinin bastırılmasına da olanak tanır. 

Sistemin kalbini oluşturan 70 bar lık yüksek basınç pompası suyu benzer yöntemlere göre çok daha küçük zerrecikler haline getirir. Bu yöntemle oluşturulan zerreler o kadar küçüktür ki çökelmeyip havada askıda durduğu gibi, ortamın nemine bağlı olarak kısa sürede de buharlaşır. 

Düşük basınç sistemlerden farklı olarak ortalama büyüklüğü 5-15 mikron olan daha küçük zerreler oluşması aynı miktarda su kullanımıyla daha fazla yüzey alanı sağlar.Bu etki uygulamada daha hızlı ısı aktarımı , verimli soğutma ve nemlendirme olarak hissedildiği gibi koku giderimi uygulamalarında da yüksek verimlilik sağlar.

 

Seralarda Nemlendirme

Sistem seracılıkta da geniş kullanım alanı bulmaktadır. Sistemin sera içerisinde sağladığı eşit ve düzgün nem dağılımı, bitkilerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağladığı gibi, daha sık bitki ekimi ve homojen bitki üretimine de olanak tanır. Bununla birlikte, hastalıklar ve sera içi olumsuz şartları engellediği için veriminde artmasına neden olur. 

• Diğer nemlendirme sistemlerine göre ilk yatırım ve işletme maliyeti düşüktür.
• Sessiz, güvenilir ve kaliteli bir sistemdir.
• Montajı, bakımı,onarımı kolay ve hızlıdır.

 

Şarap Depoları

Yüksek basınçlı atomize nemlendirme sistemleri, şarap mahzenlerinde ortam buhar basıncı ile fıçıların içindeki buhar basıncının eşitlenmesini sağlar. Buhar basınçlarının dengelenmesi ile fıçılardan ortama doğru oluşabilecek buhar kayıpları engellenmiş olur. Bu şekilde depolanan ürünler, yaşlandırma prosesi boyunca aynı kaliteyi koruduğu gibi ürün kayıplarının engellenmesini de sağlar. Bununla birlikte, fıçıların tekrar dolum işlemleri bu yöntemle önlendiği için, işçilikten de tasarruf sağlar

 

Puro Depoları

Gerekli koşullar nelerdir?
Saklama koşulları ile ilgili olmazsa olmaz iki tane kural vardır:

Bunlardan ilki saklama yerindeki ortam sıcaklığıdır. Bu sıcaklığın en ideali 16ºC ile 18ºC arasında olanıdır. Ev koşullarında bu sıcaklığı tutturmanın zor olduğu inkar edilemez. Sıcaklığı sabitleyecek klima gibi bir sisteme sahip değilseniz bile endişelenmenize gerek yok. Sıcaklığın 22ºC'nin üstüne çıkmadığı, 12ºC'nin de altına düşmediği müddetçe bir problemle karşılaşmanız pek olanaklı değildir. Siz gene de ideal seviyeleri tuttururmayı hedefleyin ki hiç bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz kalmasın. Burada asıl düşmanın soğuktan ziyade sıcak olduğunu söylemek gerek. 22ºC'nin üstüne çıkarsanız tütün böceği (lasioderma serricorne) ile tanışmak zorunda kalabilirsiniz. Emin olabilirsiniz ki bu böcekle tanışmak sizi hem maddi hem de manevi anlamda baya zorlayacaktır. 

İkinci olmazsa olmaz ise nemdir. Hatta nemin puro saklama sanatı için en elzem konu olduğunu bilmelisiniz. Bağıl nem için en ideal aralık %65 ile %70'dir. %65'in altına kesinlikle düşülmemekle birlikte %72'nin de üstüne kesinlikle çıkılmamalıdır. Eğer puronuz fazla nemliyse yanmaz, fazla kuru olduğunda ise çok sert bir tat alırsınız. Bu arada nemin ortam sıcaklığı ile değişkenlik gösterebileceğini de hatırlatmakta fayda var. Sıcaklığı ne kadar iyi sabitlerseniz, nemi de sabitleme şansınız o kadar fazla demektir.

 

Üniversite

Üniversitelerde bulunan yuksek populasyon ve çalışan sayısı maksimum performans ile çalışması icin ortam şartları onemlilik teşkil eder. Nemlendirme sistemleri bu şartları sağlama ve enerji tasarrrufunda önemlı rol oynar. 

Öğrencilerin ve öğretmenlerin en yüksek performansı verebileceği rahatlık ve ortam şartları belirilidir Sınıf ve okul içlerinde bulunan iç hava şartları özellikle kış aylarında düşük nem sorunuyla karşi karşıyadır. Bu sorun performans düşüklüklerine ve rahatsızlıklara neden olur. Düşük neme neden olan bir diğer sorunda kitaplar ve kutuphanelerdır. Nem değerlerini sabit bir hale getirmek okullar içerisinde sıcaklık kontrolünü sağlamayı kolaylaştırarak enerjide tasarrufa ve maksimum performans için önemli rol oynar. 
 

Avantajlar

• Statik elektrikte azalma 
•Yuksek kalıte korozyon karşıtı malzeme 
• Enerji tasarrufu 
• Stabil nem kontrolü

 

 

Hastane ve Medikal

Birçok insan nem kontrolünün komfor için olduğunu düsünsede , isan sağlığı üzerinde çok önemli etkisi vardır. Birçok hastalığın sebebi ( kuru öksuruk , bogaz yanması , kuru cilt vb ) düşük nem değerleridir. 

Nemlendirme sistemleri oluşan bu hastalıklarla ilgili tedavilerde hastanelerde nem değerini istenilen düzeyde tutarak ( %30 - %50 ) savaşmada yardımcı rol oynar. 

Ayrıca havalandırma sistemlerinde gezen ekstra kimyasal madde ve tozlarıda durdurmak için nemlendirme sistemleri kesinlikle gereklidir. Düşük enerji tüketimli bu cihazlar hastanelerde ortamı stabil hale getirmek için en uygun elemandır.

 

Medikal Ürünler

Medikal ürünlerin üretim aşamasında ortam temizliği gibi faktörler dışında nem de önem teşkil eder. Birçok buyuk firma üretim esnasında ortam şartlarının getirdiği sorunlarla karşılaşmaktadırlar. 

Genel olarak , ortama karışan insan kaynaklı veya ortamdaki cihaz kaynaklı partiküller sürekli olarak temizlenmesi gerekmektedir. 

Bunu kontrol etmenin tek yolu butun ortam şartlarını kontrol etmektır. Ortama giren hava nem sıcaklık vb. Nemlendirme sistemleri tek başına bu gerekli şartları en dusuk enerji tasarrufunda sağlar.

 

İlaç Sektörü

İlaç sektörü için bulunan ortamin stabil olması gerekmektedir. Bu sartlar ıcersınde nem önemli bir rol oynar. Firmalar üretim sırasında iç hava şartlarıyla savaşmaları gerekmektedir. 

Ortamda bulunan toz ve benzeri ürünler insanlar makineler ve işlemler sırasında ortaya çıkar ve ortamın sureklı olarak temızlenmesı gerekmektedır. 

Bu şartları sağlamada nemlendirme sistemleri buyukl bir rol oynar. Bu sistemler ortam şartlarını olusturarak en iyi uretım hızını sağlar ve kayıpları azaltır. statik elektiği zaltarak gerek ortam şartlarını sağlar.

 

Ofisler

Özellikle kış aylarında düşük nem oranları insan sağlığında önemlı rol oynar.Oluşan hastalıklar ve performans , iş kayıplarının düşük nem ile önemli bir bağı vardır. Düşük nem statik elektriğe neden olur. Stabil edilmiş bir nem düzeyi ise bu sorunu ortadan kaldırır.Enerji tasarruf lu bu cihazlar ofislerin sıcaklık konfor ve nem düzeylerini stabil etmekte görevlidir

 

Özel Rezidans

Özellikle yaz aylarında oluşan sıcak hava ve insanları rahatsız eden ortam şartlarından kurtulmak tamamen nemlendirme sistemlerinin elindedir.Ortamda bulunan nemlendirme sistemleri yaz aylarında bile ortamı rahatlatıcı bir hale sokar. 

Ayrıca özel olarak oluşturulacak temalar da ortama ayrı bir güzellik katmaktadır. 

Sistem çalışanlara hareket eden sis ve benzer efektlerı istedikleri gibi revize etmelerini sağlar. Sis ortam temasına derinlik ve dizayn katar. Ayrıca gorulmesı ıstenen ozel bolgelerde efektler etkili olur.

 

Ahşap Endüstrisi

Yüksek basınçlı atomize nemlendirme sistemleri, ahşap üretim ve depolama alanlarında, ürünlerin nem seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Düzgün ve eşit miktarda sağlanacak nem dağılımı ile, ahşap ürünlerin kırılması, boyutlarının değişmesi, çatlaması gibi son ürün kalitesini doğrudan etkileyecek ve ürün kayıplarına yol açacak olumsuz koşullarında önüne geçilmiş olur.

 

Yüksek basınçlı atomize nemlendirme tesisleri, ahşap üretim ve depolama tesislerinde, ortamın nem seviyesini belirli seviyelerde tuttuğu için yangın riskini de en aza indirir. Bununla birlikte, ortam içerisinde sağlığa zararı olan talaş tozlarının oluşmasını engeller. Kısmi evaporatif soğutma sağladığı için, çalışma şartlarını iyileştirerek verimin artmasına yardımcı olur.

 

Bu sektörde en önemli ihtiyaç lar nem ve sıcaklıktır. Nemlendirme sistemleri tahtaların içinde tuttuğu nem oranını olması gereken seviyede tutarak yapılan işlerin hatalarını sıfıra indir

 

Datacenter Nemlendirme

 

İnternet günümüzde bir çok firmada önemli görevlerde bulunmaktadır. İnternetin buyumesi data centerların büyümesi gerekli eleman sayısının artması gibi bir çok faktöre neden olur. 

Data centerların büyümesiyle ortamda bulunan sıcaklık ve nem değerlerini stabilize etmek dahada zorlaşır. Data centerlarda nem değerinin düşük olması statik elektrige yol açabilir ve sistemlerde dönüşü olmayan arızalara neden olabilir. Yüksek nem değerleri ise sirkulasyonlar arası hatalara sebep olabilir. 

Yüksek basınç nemlendirme sistemleri data centerlarda nem değerinin stabil hala getirilmesi ve sıcaklık kontrollerini sağladığı gibi statik elektrik gibi sorunlarıda ortadan kaldırır. 

Sistemlerin kurulu olduğu data centerlarda çalışan sağlığı ve ekipman sağlığı maximum değerlerde sağlanır.

 

Avantajları

Statik elektiriği azaltır.
Havada uçan tozları azaltır.
Yüksek kalite korozyon karşıtı malzeme
Düşük enerji kullanımı
Ortam şartları

 

Süper Market Nemlendirme

 

 

En yüksek müsteri memnuniyeti

Günümüzde müşteriler çok geniş kapsamlı ürünlere ve bunların tazelik - üretim kalitesi gibi sorunlarıyla başbaşa kalmaktadır. Firmaların mükemmel bir sunum yapması müşteriler için önemlidir. Yıllarca süren deneyim sorası müşterilerin market seçimi yaparken sebze meyve reyonunu ön plana aldığı gözlemlenmiştir. Müşterilere doğru ürün ve alışveriş deneyimini sağlamak, ürün satışında ve müşteri portföyu oluşturma konusunda etkendir.

Yüksek basınç nemlendirme sistemleri bu çabayı pozitif yönde etkileyecektir.

 

Müşterilerin Tercih Sebepleri

• Taze görünüm ve canlı renkler
• İlgi çekici sunum
• iyi ve çekici atmosfer
• Gelişmiş ürün aroma ve kokusu
• Ürünlerin evde saklama süreleri
• Yeşil alan etkisi

 

Uzun süren Tazelik

Satışları arttırmak için uzun raf ömrü sağlanmalı ve ürünler taze - iştah açıcı görünmelidir. Sebze ve meyveler yoğun miktarda su içerir. Suyun buharlaşması sebebiyle kalite ve görüntü sorunları oluşur.Bozulma süresi saklama kondisyonlarına bağlıdır ( Nem sıcaklık ). Ortam neminin %65 olması ürün içeriğinde ki suyun buharlaşma suresini %75 e kadar azaltır. Klasik soğutma sistemine karşılık bu yöntem enerji tasarrufu sağlaması dışında sebze ve meyvelerin taze iyi görünümlü kalmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalar da ürünlerin taze ve güzel kokmasının satışlarda pozitif etki sağladığını göstermektedir.

 

Marketler için Yeşil enerji

Suyun evaporasyonu dünyanin kendini düzgün bir yaşam alanı olarak düzenlemesini sağlayan en önemli etkendir.Yüksek basınç nemlendirme sistemleri bu işleme yardımcı olur. Sistemlerin sıcaklıkta düşüş sağlaması evaporasyon ve enerji tasarrufu açısından etkilidir. Sebze meyve reyonlarında cihazların kullanılması karbondioksit emisyonu ve enerji tasarrufu sağlar. Normal soğutmaların yarattığı enerji kayıplarının minimize edilmesinde büyük rol oynar ve ürünlerin taze ve güzel görunumlu olmasını sağlar.

 

Optimum Market Ortamı

Dünya genelinde marketlerin ortak problemlerinden biri yüksek sıcaklık sorunlarıdır. Bu sorun led ışıklar, elektrik kullanımı yüksek olan cihazlar sebebiyle oluşur. Ayrıca daha önce açık olan dolap ve soğutucularda enerji tasarrufu için yapılan transparan kapaklarda sıcaklıkta yukselişe neden olur. Market ortamı için uygun bir nemlendirme sistemi seçilerek kurulması , ortam sıcaklığını gerekli seviyelere çekerek enerji tasarrufu ve insanlar için rahatlatıcı bir ortam sağlar. 

Sistemler içerisinde bulunan filtrasyon ve ultraviyole cihazları suyun içerisindeki bakteri ve organizmaları %100 e kadar yokeder. Ortama verilen su sterilize olduğundan hijyen kriterleri sağlanmış olur. 

Bahsettiğimiz bütün bu sorunlar için hijyenik,temiz , güvenli ve düşük enerji kullanımlı yüksek basınç nemlendirme sistemleri çözüm olacaktır. Sözkonusu sistemler maksismum performansı minimum insan yardımıyla sağlar. Servis ve bakımlarla sistemin uygun parametrelerde çalışması sağlanır.

 

Avantajları

• Müşteri sürekliliği ve artışı
• Enerji tasarrufu
• Kayıp ve çürükler azalır.
• Uzun raf ömrü